Manify w Polsce – 2012

[:pl]

ŁÓDŹ – Dziewiąta Łódzka Manifa mówi „Tak dla Kobiet!”!

Manifa ruszy 8 marca, 15.00 Pasaż Schillera, przemarsz Piotrkowską. Poza tym organizatorki zaplanowały wydarzenia:
Afterparty w klubie Dom, Piotrkowska 138, 8 marca, 21.00

A także:
– promocja pisma Furia w księgarni Litera, Nawrot 7, z udziałem Marty Konarzewskiej i Anny Zawadzkiej, w niedzielę 4 marca o 16.00

– otwarta próba czytana „Monologów Wagin” Cafe Retro, ul. Ogrodowa 15, w środę 7 marca o 17.00

– Tradycyjny Weekendowy pokaz w kinie Cytryna

– spacer „Kobiety nad Łódką”, w sobotę 10 marca od 11.00, zbiórka w parku Helenowskim, u wylotu ulicy Sterlinga, pod pomnikiem

TORUŃ – Femidzień!

W Toruniu zamiast manify w formie przemarszu, organizatorki proponują Femidzień,

 8 marca od 16 w Cafe Draze.

Oto program:
godz. 16 – prezentacja Xaviera Bayle “Feminizacja Swiadomosci” Rola kobiety w cywilizacji męskiej, niezależnie od gatunku, rasy, statusu, zawsze pozostawała taka sama: maszyna reprodukcyjna na użytek patriarchalnych interesów. Feminizacja współczesnej świadomości -obejmująca wszystkie gatunki zwierząt- wymaga nowego spojrzenia na traktowanie życia, nie jednokierunkowego i dyskryminującego to co żeńskie.
Prowadzi: Xavier Bayle, humanista i artywista na rzecz zwierząt
godz. 18 – pokaz filmu Miss Representation plus dyskusja
godz. 20 – wernisaz Doroty Kraft “Jane Doe”
godz. 21 – performance “Okres”

WARSZAWA – „Dość demokracji rynkowo-konkordatowej”

W Warszawie 11 marca Manifa rozpocznie się o godzinie 12 na Placu Defilad. Główne hasło „Dość demokracji rynkowo-konkordatowej”. Jak piszą organizatorki: „Wygląda na to, że zamiast demokracji uczestniczącej mamy demokrację rynkowo-konkordatową. Ogromne sumy, które idą co roku na Kościół Katolicki, czy obecnie na Euro 2012 warto porównać z pieniędzmi, które przeznacza się na potrzeby kobiet, czy rodzin. Kobiety to połowa społeczeństwa i chcemy, by było to widać w budżecie! Chcemy głosować na ludzi, którzy nas naprawdę reprezentują i chcemy, żeby zarządzali państwem wolni od wpływów instytucji religijnych, czy wielkiego biznesu. Mamy dość rządów rynkowo – konkordatowych!

Bądźcie z nami – 11 marca 2012, Warszawa pod Pałacem Kultury i Nauki!”

więcej info

POZNAŃ – „Panowie na stadiony, panie do pieluch? Nigdy! Razem za strajkiem!”

Z Poznania na warszawską Manifę organizowaną przez Porozumienie Kobiet 8 marca wyjedzie autokar. Wyjazd jest organizowany przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza, wciąż zbierają zapisy pod mejlem: em@studiom2.pl. Wyjazd 11 marca (niedziela) we wczesnych godzinach porannych, powrót wieczorem.

Poznań rusza pod hasłem: „Panowie na stadiony, panie do pieluch? Nigdy! Razem za strajkiem!

Jak piszą organizatorki: „Kiedy lekką ręką na Euro przeznacza się miliony, tnie się na edukacji i opiece. W całym kraju zamykane są przedszkola i szkoły, drożeją żłobki i czynsze, zamykane lub prywatyzowane są szpitale, sprzedawane mienie komunalne. Wzrosły ceny gazu, prądu, wody i leków. Koszty kryzysu i drogich zabaw poniosą zwłaszcza kobiety. Ta polityka budżetowa pogłębia nierówny podział pracy i ról społecznych. Gdy Panie będą płacić koszty zadłużenia, za (pół)darmo wychowując członków i członkinie społeczeństwa, prezydenci będą pili szampana w loży dla vipów. Panów w garniturach zapraszamy na salony, Was drogie Panie, do pieluch! – bo przy takim niedofinansowaniu opieka znów staje się prywatną powinnością kobiet. Zostaną z dziećmi w domu, poproszą o pomoc babcie; opiekunki będą zarabiać grosze; samodzielni rodzice nie dostaną wsparcia. Praca opiekuńcza musi być przecież wykonana – lecz to już nie problem władz. Budzi to coraz większy opór! Podwyżki opłat i zamykanie placówek wywołały protesty. Pracownice żłobków z Warszawy i Poznania zażądały podwyżek głodowych płac. To początek: by zaspokoić społeczne potrzeby konieczna jest zmiana całego podejścia do administrowania miastami i państwem oraz kształtowania budżetów. Musimy zorganizować nasze społeczeństwo tak, by opieka stała się priorytetem. Aby tego dokonać, drogie Panie, może najwyższy czas zacząć strajk?”

Więcej info

KRAKÓW – „Dość arogancji państwa wobec kobiet”

Manifa w Krakowie odbędzie się pod hasłem „Dość arogancji państwa wobec kobiet” a zaczyna się  11 marca w niedzielę, o godzinie 12:00.

Jak piszą organizatorki: „Tegoroczny Komitet Organizacyjny “8 marca” ma niezwykle zróżnicowany skład. Łączy nas jedno – oburzenie na arogancję władzy wobec kobiet.

Tego roku nie będziemy świętować międzynarodowego Dnia Kobiet. Chcemy wyrazić swój sprzeciw. Żądamy realnych zmian w sytuacji kobiet! Marzec 2012 ogłaszamy miesiącem WALKI Z AROGANCJĄ PAŃSTWA. Arogancja ta objawia się w różny sposób, z różnym natężeniem, w różnych sferach życia społecznego. Wiele kobiet w Polsce żyje w ubóstwie. Prawa lokatorek nie są respektowane. Likwidowane są szkoły publiczne. Brak jest odpowiedniej liczby żłobków i przedszkoli. Państwo nie wywiązuje się z podstawowych zobowiązań, nie respektuje praw konstytucyjnych, nie przestrzega umów międzynarodowych. Kobietom odmawia się prawa do pełnego decydowania o swojej reprodukcji. Wiele kobiet po urlopach macierzyńskich wraca do pracy podpisując ‘umowy śmieciowe’. Pensje ledwo starczają na podstawowe utrzymanie. Ignorowane i lekceważone są prawa uchodźczyń. Odmawia się im funkcjonowania w Polsce na prawach pełnoprawnych obywatelek.

Mówimy temu DOŚĆ!

Popierasz nasze postulaty? Zapraszamy na tegoroczną demonstrację feministyczną. Przyjdź na MANIFĘ 2012!

Więcej info

TRÓJMIASTO – “Też jesteśmy oburzone”

W tym roku Manifa odbędzie się w Gdyni pod hasłem “Też jesteśmy oburzone”, organizowana przez Trójmiejską Akcję Kobiecą.

Manifa wyruszy w niedzielę, 11 marca 2012, o godzinie 12 spod Urzędu Miasta i  przejdzie ulica Świętojańską w kierunku skweru Kościuszki. Przed rozpoczęciem marszu organizatorki wręczą przedstawicielom władz apel z postulatami trójmiejskich obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Jak piszą organizatorki: „Dlatego nie zgadzamy się z lekceważeniem spraw dla kobiet

najważniejszych czy też bronionych głównie przez kobiety. Bo tak się akurat składa, że to kobietom bardziej zależy na prorozwojowych, prospołecznych celach, to kobiety chcą przedszkoli, dobrych publicznych szkół blisko ich miejsca zamieszkania; to kobiety wiedzą, gdzie powinny być przystanki komunikacji miejskiej; to matki znają miejsca niedostępne dla poruszających się na wózkach i z wózkami; to kobiety wybrałyby raczej budowę przychodni zdrowia i domów kultury, a nie ogromnych stadionów.  […] dysproporcja pomiędzy inwestowaniem w przedsięwzięcia skierowane głównie do mężczyzn, a tymi, których potrzebują kobiety, jest ogromna, a w przypadku Euro 2012 osiągnęła wręcz groteskowe rozmiary.

Aby nasze miasta miały szansę rozwijać się w duchu równości ich budżety muszą uwzględniać potrzeby obu płci. Wzywamy Prezydentów Gdyni, Gdańska i Sopotu do jak wprowadzania w życie założeń Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn na Szczeblu Lokalnym, a także do wprowadzenia budżetowania pod kątem rzeczywistych potrzeb kobiet i mężczyzn, dającego szansę uczestnictwa w życiu społecznym wszystkim mieszkańcom Trójmiasta.”

[:]