“Solidarność wg kobiet”

[:pl]

SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET – POKAZ FILMU MARTY DZIDO I PIOTRA ŚLIWOWSKIEGO

Miały przed sobą najlepsze lata życia. Dwudziestoparo-, trzydziestolatki, które zamiast tak zwanej małej stabilizacji i względnego spokoju wybrały bunt. Próbowano niszczyć ich małżeństwa.
Straszono, że jak nie pójdą na współpracę z bezpieką, ich dzieci trafią do domu dziecka albo spotka je nieszczęśliwy wypadek. Proponowano wyjazd z kraju w zamian za zaprzestanie działalności szkodzącej systemowi. Nie przestały.

 

Kiedy w sierpniową sobotę 1980 roku zadowoleni z podwyżki robotnicy zakończyli strajk i chcieli wyjść ze Stoczni Gdańskiej, zamknęły bramy, tym samym rozpoczynając strajk solidarnościowy. Gdyby nie inicjatywa tych kilku zdeterminowanych kobiet, być może nie byłoby w naszej historii Sierpnia 80.  W stanie wojennym, kiedy mężczyzn pozamykano w więzieniach, kobiety przejęły ich role. Wydawały niezależną prasę, uruchomiły radiostację. Nie zależało im na byciu we władzach Związku, nie dbały o to, by pełnić określone funkcje. Najważniejsza była praca i jej efekt.

Kiedy Radio Solidarność nadawało nielegalną audycję, mrugały światła w oknach całego miasta, na znak tego, że ludzie słuchają. Podziemny Tygodnik Mazowsze rozchodził się w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Niektórzy mówili o nich: Damska Grupa Operacyjna…

Więcej na stronie filmu

zwiastun filmu

Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet zaprasza serdecznie na premierowy pokaz filmu ,,Solidarność według kobiet” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego i dyskusję po projekcji na temat roli kobiet w ,,Solidarności” w latach 80.

Po filmie o godz. 18 – dyskusja z udziałem Marty Dzido, Piotra Śliwowskiego – twórców filmu, Ewy Osssowskiej – jednej z bohaterek filmu, Władysława Frasyniuka oraz dolnośląskich opozycjonistek – m.in. Ireny Brojek i Elżbiety Kwiatkowskiej-Wyrwisz.

Spotkanie poprowadzą: Natalia Sawka i Katarzyna Lubiniecka.

Bezpłatne wejściówki są do odebrania w kasach Kina.

Współorganizatorami pokazu są: wrocławska ,,Krytyka polityczna” i Inicjatywa 8 Marca.

 [:]