Teatr Na Manifie

[:pl]Warszawski Teatr Rewolucyjny

Teatr jest narzędziem walki politycznej. Zamknięte, biletowane sale teatralne nie są jedynym miejscem, w którym może on przemawiać. Jego zapomnianą funkcją jest bezpośrednia, publiczna walka na pierwszej linii społecznych barykad. Dlatego, nawiązując do tradycji teatrów robotniczych, działających na początku XX w. założyliśmy/łyśmy Warszawski Teatr Rewolucyjny – TEATR PROTESTU.

Nasze spektakle odbywają się na ulicach miast, pod oknami osób i instytucji odpowiedzialnych za: eksmisje lokatorów, łamanie praw kobiet, wyzysk pracowników czy dyskryminację uchodźców. Kierując przeciw nim nasze spektakle, upominamy się o tych, których prawa są łamane. Wierzymy, że teatr może stanowić alternatywę wobec medialnego przekazu, a formuła teatru walczącego na ulicach miast, pozwala wyrażać potrzeby grup, środowisk i społeczności.
Jesteśmy feministami/kami, aktywistami/kami, uchodźcami/-czyniami, związkowcami/-czyniami i lokatorami/kami. Osoby, które przychodzą na nasze spektakle, nie są jedynie bierną widownią, poprzez swoją obecność na spektaklach stają się uczestnikami/-czkami protestów, członkami/-kiniami Warszawskiego Teatru Rewolucyjnego.
Nasz pierwszy spektakl – „TEN KTÓRY MÓWI TAK, TEN KTÓRY MÓWI NIE” Bertolda Brechta – to sztuka dydaktyczna opowiadająca o przełamywaniu ról/postaw/wzorców narzucanych nam tradycyjnie przez tych, którzy sprawują władzę. Jego bohaterem jest Chłopiec, który bierze udział w niebezpiecznej, górskiej wyprawie, by zdobyć lekarstwa, które uratują jego miasto. Podczas wędrówki przez góry Chłopiec ciężko choruje. Grupa postanawia pozostawić go w górach.
„Ponieważ jesteś chory i nie możesz już iść, musimy cię tu pozostawić. Ale sprawiedliwość nakazuje, żeby osobę, która zachorowała, zapytać, czy należy zawracać z jej powodu. A obyczaj każe, żeby osoba, która zachorowała odpowiedziała: nie powinniście zawracać.”

Na Manifie Warszawski Teatr Rewolucyjny będzie przedstawiał feministyczą wersję sztuki Bertolta Brechta, pod tytułem “Ten, który mówi tak i Ta, która mówi nie”

Dołącz do nas!

Warszawski Teatr Rewolucyjny pracuje w autonomicznej przestrzeni Syrena.
wtrewolucyjny@gmail.com

[nggallery id=3][:]